Mikołaja Kopernika 18, 05-091 Ząbki        572 494 846       biuro@serwisekspresow4you.pl
  Mikołaja Kopernika 18, 05-091 Ząbki        572 494 846
  biuro@serwisekspresow4you.pl

Jak dbać o ekspres do kawy Melitta?

Jak dbać o ekspres do kawy Melitta?

Zaczniemy od codziennych obowiązków, do których należą:

→ opróżnianie tacki na skropliny oraz pojemnika na fusy, które przemywamy wodą z płynem do mycia naczyń,

→ płukanie i uzupełnianie czystą wodą zbiornika na wodę oraz od czasu do czasu dokładne umycie całego zbiornika.

Pamiętajcie też, aby NIGDY nie używać do ekspresu wody mineralizowanej.

W celu rozpoczęcia danego programu czyszczącego należy wejść w menu, a następnie w Konserwacja i wybrać program, który chcemy przeprowadzić.

Melitta Barista ekran TFT

W przypadku modelu Barista naciskamy przez 2 sekundy przycisk menu/ok. Na wyświetlaczu ukazuje się menu, po którym poruszamy się używając przycisków strzałkowych w górę i w dół. Aby zatwierdzić wybrane przez nas polecenie wystarczy dotknąć menu/ok.

W przypadku modelu CI Touch cała nawigacja po menu odbywa się za pomocą prawego, dużego pokrętła Rotary Switch i zatwierdzaniem poleceń poprzez wciśnięcie pokrętła.

Z kolei w modelu Passione OT posługujemy się przyciskami na panelu głównym i nawigujemy po menu używając przycisków strzałkowych i zatwierdzaniem poleceń za pomocą przycisku menu/ok.

Proces płukania

Proces ten służy do płukania dyszy przy wylocie oraz wewnętrznych części ekspresu do kawy. Woda płucząca wydostaje się wylewką główną, a także spływa do pojemnika na skropliny. Płukanie całego systemu parzenia kawy odbywa się automatycznie podczas włączania i wyłączania urządzenia. W każdej chwili płukanie można przeprowadzić też ręcznie. W tym celu wchodzimy w menu w Konserwacja i używając przycisków strzałkowych wybieramy „Płukanie całego systemu parzenia kawy” następnie Start i zatwierdzamy za pomocą menu/ok.

Przepłukiwanie spieniacza Easy Cleaning w ekspresie Melitta

Ekspresy Melitta posiadają bardzo przydatny program Easy Cleaning, dzięki któremu w prosty i szybki sposób płukany jest moduł mleczny. Wiemy, jak paskudne potrafi być mleko, dlatego utrzymanie w czystości systemu mlecznego to priorytetowa sprawa. Po każdym przyrządzeniu kawy z mlekiem, urządzenie będzie sygnalizowało konieczność przeprowadzenia programu Easy Cleaning. Wówczas wystarczy podstawić naczynie pod wylewkę główną, wpiąć wężyk do mleka w tackę ociekową i zatwierdzić program (w CI wciskamy Rotary Swich, w Barista dotykając menu/ok).

Program Easy Cleaning można przeprowadzić też ręcznie. Po wylotem ustawiamy naczynie, z menu wybieramy Konserwacja i Easy Cleaning, dalej Start i potwierdzić za pomocą menu/ok. Do końca programu Easy Cleaning postępujemy zgodnie z poleceniami na wyświetlaczu.

Czyszczenie modułu mlecznego w ekspresie Melitta

Czyszczenie modułu mlecznego wykonujemy za pomocą preparatu do czyszczenia toru mleka w celu usunięcia tłuszczu i kazeiny, która powoduje zatykanie się obwodów. Dla zachowania higieny i uniknięcia uszkodzeń urządzenia, zalecamy przeprowadzenie programu czyszczenia min. raz w tygodniu. Program czyszczenia trwa około 3 minut i nie powinien być przerywany. Przed rozpoczęciem przygotowujemy odpowiednie stężenie preparatu .

Pod główną wylewką ustawiamy naczynie o pojemności ok. 0,7 litra. Z menu wybieramy Konserwacja a następnie „Czyszczenie modułu mleka”. Wybieramy Start i zatwierdzamy. Dalej należy postępować zgodnie z pojawiającymi się poleceniami na wyświetlaczu.

Zalecam również, aby co jakiś czas przeczyścić ręcznie moduł i przewód mleka. W tym celu wężyk do mleka wyjmujemy z urządzenia.

Melitta moduł spieniacza

W zależności od modelu zdejmujemy lub otwieramy osłonę zabezpieczającą spieniacz (1) i tak jak pokazują strzałki, moduł mleka ściągamy w dół. W modelu Barista, aby zdemontować moduł mleka należy blokadę (2) ścisnąć dwoma palcami jednej ręki i ściągnąć moduł w dół. Następnie rozbieramy poszczególne elementy (3) i dokładnie myjemy ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Można użyć również delikatnej szczoteczki do czyszczenia. Dokładnie oczyszczony spieniacz składamy i umieszczamy z powrotem w ekspresie, upewniając się, że blokada po obu stronach słyszalnie zaskoczyła.

Czyszczenie modułu parzenia w ekspresie Melitta

W celu uniknięcia uszkodzeń urządzenia, zaleca się ręczne czyszczenie modułu parzenia raz na tydzień. Czyszczenie modułu zaparzania wykonujemy zawsze na wyłączonym urządzeniu.

Z prawego boku urządzenia zdejmujemy osłonę. Naciskając czerwony przycisk, chwytamy za dźwignię i przekręcamy uchwyt zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż zaskoczy. Delikatnie wyciągamy moduł parzenia i dokładnie przepłukujemy go pod bieżącą wodą. Zwróćcie szczególną uwagę na sitko, aby było czyste. Moduł pozostawcie do osuszenia. W tym czasie zerknijcie do wnętrza ekspresu, czy nie ma tam pozostałości zmielonej kawy. Jeśli zauważycie resztki kawy, należy je usunąć np. pędzelkiem lub szmatką. Osuszony moduł parzenia umieszczamy z powrotem w urządzeniu. Czynność tę wykonujemy wciskając czerwony przycisk i przesuwając dźwignię w dół, aż zaskoczy. Zamykamy osłonę i możemy włączyć ekspres.

Czyszczenie modułu parzenia kawy w ekspresie Melitta

Program Czyszczenie modułu parzenia kawy służy do usunięcia wszelkich zabrudzeń i pozostałości oleju z kawy za pomocą specjalnych tabletek. Mniej więcej po 200 kawach na wyświetlaczu pojawi się komunikat o konieczności przeprowadzenia procesu czyszczenia. Przed uruchomieniem programu zaleca się wyciągnąć moduł parzenia i wyczyścić go ręcznie (opis Czyszczenie ręczne modułu kawy). Warto też zerknąć na wnętrze ekspresu i wyczyścić, jeśli jest taka potrzeba. Program czyszczenia trwa około 15 minut i nie powinien być przerywany.

Aby rozpocząć program z menu wybieramy Konserwacja i dalej „Czyszczenie systemu kawy”. Używając przycisków strzałkowych wybieramy Start i potwierdzamy za pomocą menu/ok. Ekspres poprosi nas o wrzucenie tabletki do wlotu na kawę mieloną lub bloku zaparzającego w zależności od modelu. Do końca programu czyszczenia postępujemy zgodnie z poleceniami pojawiającymi się na wyświetlaczu.

Odkamienianie ekspresu Melitta

Podczas programu odkamienania usuwane są osady wapienne wewnątrz urządzenia za pomocą specjalistycznych odkamieniaczy do ekspresów do kawy. Dla uniknięcia uszkodzeń urządzenia, producent zaleca przeprowadzenie programu usuwania kamienia co 3 miesiące – lub gdy urządzenie zasygnalizuje taką konieczność. W przypadku ciągłego stosowania i regularnej wymiany filtra wody Melitta program odkamieniania można przeprowadzać co 6 miesięcy lub co 3-4 wymieniane filtry. Program usuwania kamienia trwa około 25 minut i nie powinien być przerywany.

Przed rozpoczęciem odkamieniania koniecznie należy wyciągnąć filtr do wody.

Przygotowujemy odpowiednie stężenie preparatu do odkamieniania, postępując zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Używając odkamieniacza w płynie do ekspresów, na opakowaniu znajduje się instrukcja .

Z menu wybieramy Konserwacja i program „Usuwanie kamienia”. Używając przycisków strzałkowych lub pokrętła wybieramy Start i zatwierdzamy nasz wybór. Do zbiornika wlewamy wodę do podziałki a następnie dolewamy odkamieniacz. Do końca programu usuwania kamienia postępujemy zgodnie z dalszymi poleceniami na wyświetlaczu.

Pamiętaj: Ustawiona twardość wody wpływa na częstotliwość usuwania kamienia. Im woda jest twardsza, tym częściej w urządzeniu trzeba usuwać kamień. Twardość wody ustalamy za pomocą załączonego do zestawu papierka wskaźnikowego. Po zbadaniu twardości wody z menu wybieramy Ustawienia, wybieramy „Twardość wody” i za pomocą przycisków strzałkowych lub Rotaty Switch wybieramy zakres twardości wody i potwierdzamy.

Filtr do wody

Stosowanie filtra do wody wydłuża żywotność urządzenia i zapobiega osadzaniu się kamienia. Filtr do wody odfiltrowuje z wody wapń i inne szkodliwe substancje.

Zakładanie filtra do wody

Producent zaleca, aby przed założeniem filtra, włożyć go na kilka minut do naczynia ze świeżą wodą wodociągową. Następnie z menu wybieramy Konserwacja a następnie „Filtr” i „Zakładanie filtra”. Używając strzałeczek wybieramy Start i zatwierdzamy. Urządzenie poprosi o wkręcenie filtra i dalej postępujemy według poleceń na wyświetlaczu. Twardość wody dostosowywana jest przez urządzenie automatycznie do filtra wody.

Wymiana filtra do wody

Filtr do wody wymieniamy, kiedy tylko urządzenie zasygnalizuje taką konieczność. Filtr przefiltrowuje ok 50 l wody, po czym staje się bezużyteczny. Dlatego bardzo ważne jest, aby tego nie bagatelizować, gdyż może dojść do zapchania filtra i zablokowania przepływu wody.  

Wchodząc w menu w Konserwacja, wybieramy „Filtr” i „Wymiana filtra”, dalej Start i postępujemy zgodnie z dalszymi poleceniami na wyświetlaczu.

Shopping Cart