Ekspresy do kawy szwajcarskiej marki Jura już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników kawy na całym świecie. Mają wiele wyróżników m.in. wysoka jakość wykonania, estetyka, smak powstałego produktu, łatwość obsługi i niezawodność, niemniej jednak jak każdy ekspres do kawy wymaga od użytkownika stałych działań tj. przeglądów, czyszczenia, konserwacji i wymiany uszczelnień.
W zależności od eksploatacji ekspresu (dziennej ilości przygotowywanych napojów) konieczna jest konserwacja urządzenia.
W przypadku ekspresu Jura konieczność konserwacji jest zalecane, rzadziej niż w przypadku innych ekspresów. Niemniej jednak jest ona wymagana.
Jednym z komunikatów, który najczęściej występuje w tym ekspresie, jest błąd 8 o którego przyczynach, skutkach i zapobieganiu piszemy poniżej.
Czym jest spowodowany?
- Jednostka zaparzająca – w trakcie eksploatacji ekspresów resztki zmielonej i wilgotnej kawy zbijają się/sklejają, przez co oblepiają zawór drenażowy, tłok, prowadnice zaparzacza co może prowadzić do wystąpienia błędu numer 8;
- Silnik napędu zaparzacza – w trakcie eksploatacji wycierają się rolki prowadnicy zaparzacza, które współpracują z napędem silnika i mogą one ulec wytarciu, bądź silnik może ulec awarii
- Enkoder problem elektroniki – niewłaściwe zliczanie obrotów zaparzacza może powodować wystąpienie błędu numer 8.
- Niewłaściwa konserwacja lub jej brak – uszczelki (o-ringi), smarowanie zaparzaczy – konieczne jest regularne wymienianie o-ringów i smarowanie bloku zaparzającego w przypadku braku regularności doprowadzić to może do zablokowania zaparzacza.
- Gorsza jakość ziaren kawy – słaba jakość kawy może powodować zapychanie się zaparzacza.
Jak rozwiązać problem Błędu 8?
- Odłączenie z zasilania na dłuższą chwilę i ponowne włączenie ekspresu spowoduje próbę ustawienia jednostki zaparzającej w odpowiednim miejscu. Dlatego jest zalecane, wykonanie tego działania w pierwszej kolejności.
- Cykliczne czyszczenie mechanizmu zaparzania – ekspresy Jura charakteryzują się wieloletnią niezawodną pracą niemniej jednak, aby tak było, należy regularnie poddawać ekspres czyszczeniu i konserwacji dzięki czemu, będziemy mogli cieszyć się w działającym ekspresem i smaczną kawą.
- Cykliczne czyszczenie bloku zaparzającego – jest zalecane, aby czyszczenie bloku zaparzającego odbywało się przy użyciu specjalnych tabletek czyszczących Jura, zabieg ten może również pomóc w usunięciu resztek kawy i olejów, które mogą doprowadzić do zapchania zaparzacza.
W trakcie przeprowadzania tego procesu czyścimy również wylewkę kawy, co w rezultacie może zapobiec się jej zapchaniu.
- Smarowanie mechanizmu zaparzania – regularne smarowanie odpowiednich części mechanizmu zaparzania za pomocą specjalistycznego smaru spożywczego poprawia jego działanie. Zalecane jest, aby używać smaru, który producent rekomenduje, aby nie uszkodzić urządzenia.
Po przeprowadzeniu wszystkich powyższych działań i ustaleniu, że nie są one wystarczające, a błąd 8 nadal występuje. Należy skoncentrować się na podzespołach elektrycznych. W przypadku braku możliwości samodzielnej naprawy należy skontaktować się z serwisem ekspresów, w którym profesjonalni serwisanci, dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą poddadzą urządzenie szczegółowej diagnozie oraz dokonają niezbędnej naprawy ekspresu do kawy, abyśmy mogli cieszyć się działającym urządzeniem i pyszną, aromatyczną kawą.
Jak zapobiegać występowaniu błędu 8
Abyśmy nie musieli poddawać naprawie naszego ekspresu i usuwać błędu 8 należy postępować według poniższych zaleceń:
- Systematyczna konserwacja – czynność ta powinna być wykonywana regularnie. To najważniejsze działanie, aby cieszyć się wieloletnim działaniem ekspresu Jura.
- Stosowanie wysokiej jakości kawy – niestety w wielu przypadkach „tańsza” kawa o niskiej jakości może zawierać więcej olejów i resztek niż kawa dobrej jakości. Spowodować to może gromadzenie się ich w mechanizmie zaparzania, a w konsekwencji może zablokować mechanizm zaparzania.
- Regularne smarowanie smarem spożywczym mechanizmu zaparzania, który zlecany jest przez producenta ekspresów Jura. Pozwoli nam na wydłużenie pracy naszego ekspresu oraz zapobiegnie problemom mechanicznym.
- Stosowanie tylko zalecanych przez producenta środków czyszczących – producent ekspresów Jura posiada w swojej ofercie produkty czyszczące i odkamieniające. Zapewniają skuteczność czyszczenia oraz chronią nasze urządzenie przed uszkodzeniami. Środki zamienne mogą powodować odwrotny do zamierzonego skutek.
- Obserwowanie jak działa nasz ekspres – obserwowanie naszego ekspresu to bardzo ważne działanie, abyśmy mogli zareagować od razu na wszystkie niepokojące objawy – m.in. dziwne dźwięki, spadek jakości kawy. Właściwa obserwacja i wnioski mogą nam pomóc we wczesnym wykryciu przyczyn i rozwiązaniu problemów.
Podsumowanie przyczyn występowania błędu nr 8 w ekspresie Jura
- zbieranie się wody w pojemniku na fusy;
- zaparzacz nie ustawia się odpowiednio zaraz po włączeniu tylko podejmuje kila prób ustawienia zaparzacza;
- ekspres może robić bardziej wodnistą kawę tzw. lurę;
- ciasteczka w pojemniku na fusy nie są zbite, tylko rozpadają się;
- po wysunięciu tacki ociekowej i pojemnika na fusy możemy zajrzeć na dół zaparzacza i zobaczyć czy nie zbiera się tam zbita kawa, pleśń;
Dlatego też ważne jest odpowiednie działanie prewencyjne. Trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami na ekspresie. Trzeba wykonywać niezbędnych czynności konserwacyjne. Czyszczenie i konserwacja, oraz wymagane naprawy ekspresów do kawy. Używanie produktów zalecanych przez producenta, natychmiastowe reagowanie na niepokojące objawy w jego działaniu.