Mikołaja Kopernika 18, 05-091 Ząbki        572 494 846       biuro@serwisekspresow4you.pl
  Mikołaja Kopernika 18, 05-091 Ząbki        572 494 846
  biuro@serwisekspresow4you.pl

Jak zadbać o blok zaparzacza w ekspresie do kawy?

Dlaczego należy regularnie czyścić moduł zaparzający?

Moduł zaparzający – to tutaj trafia zmielona kawa i gorąca woda, którą kawa jest zaparzana. W trakcie tego procesu, część zmielonego ziarna jest rozsypywana i gromadzi się w zakamarkach mechanizmu oraz pod nim. Do tego, tłuszcze i oleje kawowe również pozostają w mechanizmie. To powoduje, że brak regularnego czyszczenia jednostki zaparzającej prowadzi, to rozwinięcia się ,,życia” w Twoim ekspresie (i niekoniecznie jest to pożądane życie ;P ), a także do utrudnienia pracy mechanizmu.

Zanieczyszczony mechanizm zaparzacza zaczyna pracować z większym oporem – silnik nim poruszający musi ciężej pracować. Elektronika ekspresu może to interpretować jako zbyt dużą dawkę zmielonej kawy i część z niej zostanie usunięta z komory zaparzacza. W efekcie, pod blokiem zaparzacza zacznie się zbierać sporo rozsypanego suchego zmielonego ziarna kawy, natomiast sama kawa będzie zbyt rozwodniona (tzw. lura).

Brak reakcji użytkownika może doprowadzić blok zaparzacza do opłakanego stanu. Ekspres zacznie wydawać dziwne dźwięki, stuki. Ostatecznie blok zaparzacza ulegnie zablokowaniu, a przy tym pokryje się białym puszkiem…

Jak czyścić wyjmowany moduł zaparzania?

Moduł zaparzający należy co najmniej raz w tygodniu wyjąć i umyć pod bieżącą wodą. Nie używaj żadnych środków chemicznych. Po prostu obmyj moduł z każdej strony. Zwróć uwagę, żeby wypłukać pozostałości kawy znajdujące się w zakamarkach mechanizmu. Warto zwolnić blokadę mechanizmu i poruszać nim. W ten sposób uzyskasz dostęp do komory zaparzacza i sitek, które łatwiej będzie wypłukać.

Blok zaparzacza wymaga również okresowej konserwacji z użyciem środka chemicznego (zazwyczaj jest w postaci tabletki) i programu automatycznego czyszczenia. Zazwyczaj potrzeba wykonania takiego czyszczenia jest sygnalizowana przez ekspres na panelu sterowania lub wyświetlaczu. Sam proces oraz sposób jego przeprowadzenia jest opisany w instrukcji obsługi. Bardziej zaawansowane ekspresy posiadające graficzne wyświetlacze przeprowadzą Cię krok po kroku, pokazując co i jak należy wykonać.

W przypadku ekspresów z niewyjmowalnym blokiem zaparzacza, warto, raz w roku, zlecić zaprzyjaźnionemu serwisowi przegląd i czyszczenie, aby mieć pewność, że mechanizm pracuje poprawnie i ekspres będzie nam służyć długie lata.

Shopping Cart